Wydawca treści Wydawca treści

11 LUTEGO – OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DOKARMIANIA ZWIERZYNY LEŚNEJ

Przedszkolaki wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Międzychód wzięły udział w akcji dokarmiania zwierzyny leśnej.

Dzieci dowiedziały się, że odpowiednie dokarmianie zwierząt leśnych jest prawdziwą sztuką i nie można przesadzać z dostarczaniem pokarmu. Bardzo ważne jest dokarmianie zwierząt w warunkach ekstremalnych – zagrażających życiu zwierząt, a w czasie łagodnych zim – powinny one radzić sobie same.
Przedszkolaki przy okazji dokarmiania oglądały z zaciekawieniem drzewa wyłożone do spałowania i rozpoznawały tropy zwierząt pozostawione na leśnej drodze.
Każda grupa przedszkolna, która przyjechała do lasu dowiedziała się jak dokarmiać zimą ptaki i przy okazji otrzymała mały, drewniany karmnik przeznaczony specjalnie dla sikorek.

Wszyscy musimy pamiętać, że:
- Zwierzęta leśne można dokarmiać tylko w porozumieniu z miejscowymi leśnikami lub przedstawicielami kół łowieckich. Trzeba również zwrócić uwagę na rodzaj dostarczonego pożywienia, ponieważ podanie niewłaściwej karmy może spowodować u zwierząt choroby, osłabienie organizmu, a nawet śmierć.
- Dokarmiać należy systematycznie, w stałych miejscach i tylko w czasie surowej zimy. Nie należy podawać karmy przez cały rok, gdyż w pozostałych sezonach – las ipola wyżywią dzikie zwierzęta.