Wydawca treści Wydawca treści

CZAS LEŚNYCH WALENTYNEK

W lutym miłosna aura ogarnia wiele zwierząt.

Podniebne gody czyli tzw. toki odbywają w tym czasie bieliki. Loty godowe bielików bardziej przypominają powietrzne walki niż eleganckie zaloty. Po znalezieniu swojej drugiej połówki, łączą się w pary na całe życie.

W lutym trwa marcowanie, czyli okres godowy rysia i żbika. Rysie obu płci nawołują się wzajemnie przeraźliwym miauczeniem i warczeniem. Natomiast samce żbika poszukują samicy, wydając przeraźliwe miauczenieCzas na miłosnych igraszkach spędzają także bobry przebywające większość czasu w żeremiach.

Na luty i marzec przypada ruja wydr, podczas której zwierzęta wabią się nocami, wydając ostre, gwiżdżące głosy i hałaśliwie chlapiąc w wodzie.

Strzała amora dosięga także kruki a toki są wyjątkowo widowiskowe. Ptaki szybują to w górę , to w dół, by za chwilę pikować, zwodzą się w powietrzu, a przy tym się nieustannie nawołują.
Jak wyglądają zaloty u wiewiórek? Najpierw samica pozostawia w lesie znaki zapachowe, których śladem podąża samiec. Podczas zalotów wiewiórki wydają dźwięki, oraz komunikują się za sobą za pomocą ruchów ogona. Samiec musi być wytrwały, ponieważ takie gonitwy mogą trwać nawet kilka godzin i nie zawsze kończą się powodzeniem.