Wydawca treści Wydawca treści

Nadleśnictwo Międzychód- droga do Niepodległości

W siedzibie Nadleśnictwa Międzychód odbyło się spotkanie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Ziemi Międzychodzkiej.

Pan Marek Nowak – leśnik, regionalista i badacz leśnej historii opowiedział o historii leśnictwa na terenie Powiatu Międzychodzkiego. Nadleśniczy Pan Piotr Bielanowski przedstawił ciekawą prezentację na temat lasów w Polsce i zadań Nadleśnictwa Międzychód.
Przewodniczący Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ziemi Międzychodzkiej – Pan Antoni Taczanowski złożył na ręce Pana Nadleśniczego wniosek o nadanie Izbie Pamięci Radusza, znajdującej się w budynku Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Mokrzcu, imienia Jerzego Przybylskiego.
Jest to postać niezwykła – wielki miłośnik naszej Ziemi i jeden z ostatnich żyjących i pamiętających czasy II Rzeczpospolitej i jej mieszkańców. To także syn przodownika Straży Granicznej, której siedziba znajdowała się na terenie wsi Radusz – do września 1939 roku. Dziś już 92 –letni, pozostaje nadal aktywny i z wielką życzliwością pomaga wszystkim zainteresowanym w poznawaniu naszej przeszłości. To właśnie dzięki Jego pomocy udało się nam nawiązać kontakty z byłymi mieszkańcami nieistniejącej od 1945 roku wsi i zebrać pamiątki, co zaowocowało otwarciem Izby Pamięci Radusz – w czasie II Światowego Kongresu Międzychodzian w 2007 roku.