Wydawca treści Wydawca treści

Sprzątanie lasu

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Z inicjatywy nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 w Międzychodzie oraz przy pomocy leśników z Nadleśnictwa Międzychód, las w okolicach Mierzyna, chętnie odwiedzany przez spacerowiczów, został posprzątany przez młodzież z trzech klas!

Sprzątanie połączono z podchodami - wspaniałą zabawą na świeżym powietrzu w lesie i zdrową rywalizacją. Bawiąc się w podchody, uczestnicy układali znaki patrolowe wykorzystując szyszki, kamienie oraz gałązki. Po dotarciu na pole biwakowe nad Jeziorem Radgoskim odbyła się integracja przy rozpalonym ognisku.

Dziękujemy za czysty las!