Wydawca treści Wydawca treści

ZBIORY SZYSZEK i nasion

Nawet 11 ton szyszek rocznie Nadleśnictwo Międzychód zbierało w przeszłości aby mieć nasiona do odnowienia wyciętych drzewostanów. Z takiej ilości szyszek można w wyłuszczarni uzyskać około 150 kg czystych nasion sosny czyli niemal 20 milionów sztuk zdolnych do skiełkowania.

Szyszek sosny nie zbieramy co roku. Są lata tzw. urodzaju i nieurodzaju. Ten rok nie należy do urodzajnych, podobnie jak kilka poprzednich. Szyszek jest mniej niż w latach urodzaju mimo to podjęliśmy się zbioru aby uzupełnić nasze zapasy. Nie wiadomo jaki będzie następny rok…

Szyszka sosny rozwija się 2 lata. W pierwszym roku po zapyleniu jest niewielka (ok.1cm) i zielona. W drugim roku rozwija się szybko i rozrasta. Dojrzałe szyszki są matowe, brunatnoszare, symetrycznie stożkowate o zaokrąglonej podstawie. Mają długość 2,5-7cm. Zbiór szyszek odbywa się na przełomie roku zazwyczaj od listopada do marca zanim szyszki same się otworzą pod wpływem słońca. 

Zebrane nasiona można  przechowywać nawet kilkadziesiąt lat. Zazwyczaj przechowujemy je nie dłużej niż 5-10 lat. Podstawowym celem zbioru nasion sosny w naszym nadleśnictwie jest zabezpieczenie możliwości wyhodowanie sadzonek na szkółce leśnej. Co roku ze szkółki do lasu wyjeżdża od 1,5 miliona do 2 milionów sadzonek sosny pospolitej. Sadzone są one zazwyczaj w drugim roku na wcześniej wyciętych fragmentach lasu.

Nie każdy wie, że zbiorów nasion drzew leśnych dokonuje się w szczególnych drzewostanach. Są one wybierane i oceniane przez specjalną komisję według ściśle określonych kryteriów oraz zarejestrowane w Biurze Nasiennictwa Leśnego. Zbiór z takich drzewostanów jest rejestrowany i kontrolowany na wszystkich etapach pracy. Drzewostany Nasienne są oznaczone w terenie żółtymi opaskami na pniu oraz numerem rejestrowym.

Tekst i zdjęcia: Elżbieta Kowalewska