Asset Publisher Asset Publisher

Choinka pachnąca lasem


Najpopularniejszym gatunkiem drzewa, które w grudniu gości w naszych domach, w charakterze choinki pozostaje świerk.

Zanim jednak 2,5-metrowe drzewko zostanie ścięte i przyozdobione mija 10 lat. Proces hodowali świerków zaczyna się od zebrania szyszek. Pozyskuje się je zimą ze ściętych drzew lub drzew rosnących. W drugim przypadku nieodzowna jest pomoc specjalistów, dysponujących sprzętem do wspinaczki.
 
Zebrane szyszki trafiają do tzw. wyłuszczarni gdzie z szyszek wydobywa się nasiona. W wyłuszczarni szyszki umieszcza się w specjalnych szafach, w których pod wpływem temperatury i odpowiedniej wilgotności powietrza szyszki otwierają się i wypadają z nich nasiona. Nasiona są umieszczane w specjalnych pojemnikach w temperaturze 0 stopni
Celsjusza i w ten sposób można je przechowywać przez wiele lat.
 
Wczesną wiosną nasiona wysiewa się w leśnych szkółkach. W następnym roku,  sadzonki mogą być szkółkowane co zmniejsza ich zagęszczenie i poprawia warunki rozwoju. Zabieg ten skutkuje tym, że młode drzewka są bardziej dorodne, gdyż nie rywalizują ze sobą, walcząc o światło. W kolejnych latach kiedy osiągają od 40 do 50 cm wysokości zakłada się z nich plantacje choinkowe. Na plantacji świerk rośnie jeszcze kilka kolejnych lat. Można więc przyjąć, że od momentu, gdy nasiona świerka zostaną zasiane w ziemi do momentu, gdy 2,5-metrowe drzewko trafi do naszego domu mija około 10 lat.

Zdjęcia źródło: Pixabay
Choinka naturalna ma nad sztuczną tę przewagę, że nie będzie rozkładać się kilkaset lat i zanieczyszczać środowiska.

Jak dbać o choinkę w doniczce:

1. Choinkę w doniczce trzymamy jak najkrócej w mieszkaniu. To znaczy, po zakupie stawiamy ją na balkon, a do mieszkania wstawiamy ją tylko na kilka dni.
2. Gdy już choinka w doniczce jest w mieszkaniu dbamy, by ziemia w doniczce była cały czas lekko wilgotna.
3. Po świętach choinka znów wraca na balkon. Ważne, by w chwili przenosin ziemia nie była już wilgotna.
4. Już na balkonie ocieplamy doniczkę aby nie dopuścić do przemarznięcia korzeni.
5. Kiedy choinka w zabezpieczonej doniczce stoi już na balkonie, nie robi się z nią nic aż do wiosny.
6. Wiosną przesadzamy drzewko do ziemi.