Asset Publisher Asset Publisher

Czyje to śmieci?

Pomóż ustalić sprawcę podrzucania śmieci do lasu!

Pomimo zmian w przepisach o gospodarowaniu odpadami, nasze lasy wciąż są zaśmiecane. Niestety nie zmieniły się u niektórych niechlubne nawyki wyrzucania odpadów do lasu. Ludzie wywożą tu śmieci bytowe, zużyty sprzęt AGD, stare meble, odpady budowlane i poremontowe, części samochodowe, stare opony…

Nie każdy może sobie zdawać sprawę z tego, że leśnicy cały czas borykają się z nielegalnym wywozem śmieci do lasu. Dokłada się wszelkich starań, by teren porządkować na bieżąco. To bardzo pracochłonne i kosztowne zadanie. Nadleśnictwo Międzychód każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydaje ok. 65 tys. złotych.  Z leśnych ostępów wywożonych jest średniorocznie ok. 400 m3 odpadów. Ponadto organizuje się akcje z dziećmi i młodzieżą typu: „Sprzątanie Świata”, „Sprzątanie z Prezydentem”.

Niestety, z roku na rok problem śmieci w lesie narasta. Podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych, leśnicy niemal codziennie spotykają się z dowodami ludzkiej niefrasobliwości i bezmyślności. Odnieść można wrażenie, jakby niektórzy ludzie zostali pozbawieni wyobraźni, poczucia estetyki i szacunku do otaczającej przyrody.

Czarę goryczy przelał widok w przeddzień Świąt Bożego Narodzenia, w lesie koło Międzychodu przy tzw. Olminie. Ktoś robiąc przedświąteczne porządki, wyrzucił do lasu takie śmieci:

Nadleśnictwo Międzychód prosi o pomoc w ustaleniu sprawcy tego czynu. Jeśli ktoś coś widział lub wie, kto pozbył się takich odpadów, proszony jest o kontakt ze Strażą Leśną (tel. 505 142 219).  Za skuteczną pomoc w ustaleniu sprawcy przewidziana jest nagroda.