Asset Publisher Asset Publisher

Dokarmianie ptaków zimą

Film przedstawijący ptaki w karmniku: sikorki, mazurki

Film przedstawijący ptaki w karmniku: sójka

Film przedstawijący ptaki w karmniku: kowalik, sikorki

Film przedstawijący ptaki w karmniku: sikorki, kowalik, sójka.

Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może im uratować życie.

Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu.
Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony, dlatego warto poznać zasady rozsądnego dokarmiania.

Czy cały rok dokarmiamy ptaki?
Na wstępie warto podkreślić, że dokarmianie ptaków nie zawsze jest wskazane. W okresie letnim może to doprowadzić do negatywnych konsekwencji: przyzwyczajanie zwierząt do łatwego pokarmu oraz stłumienia ich instynktów przez co stają się niesamodzielne. Latem mają one możliwość zdobycia zdrowego naturalnego pokarmu.

Czy ptaki zimą rzeczywiście potrzebują naszej pomocy?
Próbując im nieumiejętnie pomóc, możemy zaszkodzić, dlatego warto wiedzieć, kiedy i jak dokarmiać te zwierzęta. Chleb powoduje wiele chorób u ptaków, choćby kwasicę oraz biegunki. Podanie pożywienia, które było wcześniej solone, może doprowadzić ptaki nawet do śmierci. Jeśli źle umieścimy karmnik, np. za nisko, możemy ułatwić polowanie np. kotom. Jeśli już koniecznie chcemy dokarmiać ptaszki, róbmy to rozsądnie.

Uczymy się prawidłowo dokarmiać ptaki.

Najważniejsze zasady dokarmiania ptaków:
Przyjaciele ptaków wskazują jedną kluczową regułę – jeśli ktoś nie może w pełni się do niej dostosować, to znaczy, że nie powinien decydować się na podrzucanie karmy. W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciągłość dokarmiania. Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia.
Kilkakrotne dostarczenie pożywienia wystarczy, by ptaki zaczęły utożsamiać konkretne miejsce ze źródłem jedzenia. Przerwanie dokarmiania byłoby wtedy nieodpowiedzialne, gdyż głodne zwierzęta zamiast szukać pokarmu zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy, która nie nadejdzie.
Okazując wsparcie, uzależniamy od siebie ptaki, dlatego raz rozpoczęte dokarmianie ptaków należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny.

Jak zacząć dokarmianie ptaków?

Początkowo wykładamy niewiele pokarmu, aby się nie zepsuł. Dokarmianie kończymy wraz z nadejściem wiosny.


Czym można dokarmiać ptaszki?

Dobór karmy, która podsuniemy zmarzniętym ptakom nie może być przypadkowy. Mimo naszych dobrych chęci, wyrządzimy krzywdę zwierzętom, jeśli będziemy dokarmiać je spleśniałym chlebem albo zepsutymi warzywami. Resztki tego rodzaju powodują choroby, a nierzadko śmierć ptaków. Ptaki szczególnie uszczęśliwi dieta składająca się z: ziaren (słonecznik, proso, rzepak, siemię lniane, pszenica, jęczmień, żyto, owies), pokrojonych rodzynków, płatków owsianych, zamrożonych owoców czarnego bzu, aronii, orzechów. Dobra jest też niesolona słonina lub smalec.
Wybierając pożywienia dla ptaków nie wolno zapomnieć o wodzie.
Dostęp do wody jest w trakcie zimy wyjątkowo trudny, dlatego wystawienie miseczki z czystą wodą może uratować życie wielu istot.
Nie dokarmiamy „na zapas”. Karmę należy wykładać w ilości, którą ptaki zjedzą natychmiast, by nie psuła się i nie zamarzła.
Nie karmimy ptaków produktami solnymi np.: orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte.
Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren i kaszy.

Istotne jest również to, aby konstrukcja karmnika chroniła jedzenie przed zawilgoceniem od śniegu i deszczu. Po zbudowaniu karmnika i zadbaniu o pokarm konieczne jest wyczyszczenie go z odchodów oraz resztek jedzenia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Mile widziane jest umieszczenie poidła w pobliżu karmnika.