Asset Publisher Asset Publisher

Jak przetrwać zimę ?

Zima to trudny okres dla ptaków. Możemy im pomóc poprzez rozsądne dokarmianie w najtrudniejszym dla nich okresie, tak aby im niechcąco nie zaszkodzić.

Musimy pamiętać, że przy odwilży ptaki mają mniejszy apetyt, łatwiej im znaleźć pokarm naturalny a ciepło i woda z topniejącego śniegu powoduje psucie się pozostałej w karmnikach karmy.
Karma dla ptaków powinna przypominać ich naturalny pokarm. Ptaki, które najczęściej odwiedzają „ptasie stołówki”(wróble, kosy, sikory) są dokarmiane np. drobną kaszą, słonecznikiem, pestkami dyni, jabłkami, słoniną (koniecznie niesoloną). Popularne i chętnie zjadane przez ptaki są gotowe masy w postaci kul, rożków, składające się z tłuszczu i mieszanki wielu rodzajów ziaren. Dokarmianie naszych skrzydlatych przyjaciół nie tylko pozwala przetrwać im zimę, ale również pozwala nam na obserwacje i poznawanie ptaków.Zima wprowadza wiele zmian w świecie zwierząt. Część z nich ten trudny okres potrafi przetrwać dzięki zapadaniu w zimowe odrętwienie. Niektóre ssaki zapadają  w  sen zimowy, który jest snem płytkim. Swoje sposoby na przeczekanie zimy mają też owady, płazy i gady.