Asset Publisher Asset Publisher

Sztuka fotografowania przyrody

W dzisiejszych czasach fotografia stała się sztuką powszechną – uprawia ją praktycznie każdy. Dzięki mediom elektronicznym robienie i udostępnienie zdjęć jest dziś prostsze niż kiedykolwiek. Oprócz klasycznych aparatów fotograficznych, dostępnych w wielkiej rozmaitości modeli, aparaty są wbudowane w telefony, zegarki, tablety itp. urządzenia. Automatycznie działające i coraz lepsze programy korygujące zapewniają, że większość zdjęć „wychodzi”. Nawet jeżeli któreś się nie uda, fotografujący widzi to i może natychmiast wykonać je ponownie i poprawić  aż do skutku, a nie udane ujęcia po prostu skasować bez żadnych konsekwencji.

Fot. Zdjęcie przedstawia las zimą.

Zdjęcia natury własnego autorstwa są źródłem ogromnej satysfakcji i jednocześnie pozytywnych emocji, tak bardzo pożądanych w dzisiejszym uporządkowanym świecie. Fotografia przyrodnicza jest odrębną i bardzo szeroką dyscypliną fotografii, zyskującą z każdym rokiem na znaczeniu i popularności.

Fot. Zdjęcie przedstawia las zimą.

Niezależnie od pory roku, na wykonanie niektórych zdjęć może nam się trafić tylko jedna jedyna  szansa; dotyczy to zwłaszcza fotografii dzikich zwierząt w naturalnym środowisku. Zwierzęta nigdy nie pozują , nie robią nic po raz drugi, w dodatku starają się schodzić nam z oczu.

 

Piękno krajobrazu na zdjęciu zależy bardzo od kierunku padającego światła: ten sam pejzaż zupełnie inaczej prezentuje się widziany ze słońcem, pod słońce i oświetlony z boku. Na wygląd ma również wpływ pora dnia i roku i związana z nią wysokość słońca nad horyzontem, przejrzystość powietrza w danym dniu, ilość, rodzaj  i rozmieszczenie chmur na niebie.

Prawdziwa zima i zasypany śniegiem las, jest doskonałym czasem i miejscem na zrobienie ciekawych zdjęć przyrody.Źródło: Paweł Fabijański – „Sztuka fotografowania przyrody”.