Asset Publisher Asset Publisher

Niszczycielska siła wiatru na terenie Nadleśnictwa Międzychód

Międzychodzcy leśnicy bardzo odczuli skutki ostatniej nawałnicy, która uszkodziła drzewostany we wszystkich leśnictwach w Nadleśnictwie Międzychód. Prawie 15 tys. m3 powalonych i połamanych drzew, kilkanaście hektarów do całkowitego odnowienia.

Równolegle z szacowaniem szkód, trwa usuwanie skutków huraganu – służby terenowe nadleśnictwa oraz pracownicy wykonujący usługi leśne stoją przed nie lada wyzwaniem. Zagrożenie, jakie stanowią zniszczone drzewa, w pierwszej kolejności dotyka właśnie ich. Praca na powierzchniach pohuraganowych wymaga wyjątkowej ostrożności i rozwagi. W pierwszej kolejności udrażniane są najważniejsze szlaki drogowe biegnące przez las.

Poważnie uszkodzone zostały również  w lesie  linie energetyczne, drogi, grodzenia, infrastruktura turystyczna, edukacyjna  i inne obiekty.

Pamiętajmy, że pobyt w lesie podczas silnego wiatru może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Apelujemy również do kierowców o rozwagę, zwłaszcza podczas jazdy na terenach leśnych. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w poruszaniu się po drogach i szlakach turystycznych oraz zwracanie uwagi na wywrócone, połamane drzewa, zwisające niebezpieczne konary i gałęzie.

Leśnicy proszą o zdrowy rozsądek. W tym momencie wejście do lasu jest naprawdę bardzo niebezpieczne. Nie warto ryzykować zdrowia i życia.

Silny wiatr jest jednym z podstawowych „nieożywionych” czynników zagrażającym lasom. Może powodować poważne mechaniczne uszkodzenia pojedynczych drzew oraz całych drzewostanów. W zależności od prędkości wiatru, szkody mają różną postać. Silne podmuchy łamią wierzchołki i gałęzie oraz pnie drzew (wiatrołomy), mogą także wywracać całe drzewa (wywroty, wiatrowały). Drzewa, które nie poddają się naporowi huraganu i tak często zostają uszkodzone – wiatr może powodować utratę igieł i liści, nadrywanie systemów korzeniowych oraz wewnętrzne spękania pni.

 

Oprócz tego efektem działania wiatru mogą być liczne zranienia drzew, powstałe w wyniku wzajemnego uderzania się gałęzi, bądź otarcia przez łamiące się lub wywracające sąsiednie drzewa. Tak osłabiony las traci swoją naturalną odporność na ataki patogenicznych grzybów i szkodników owadzich.

 

Leśnicy, aby zapobiec szkodom od silnego wiatru, prowadzą wiele działań z zakresu urządzania, hodowli i ochrony lasu. Szkód nie da się całkowicie uniknąć, ale przez kształtowanie odpornych, dobrze zagospodarowanych przestrzennie drzewostanów, można je znacznie ograniczyć.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu
(kliknij)

Realizacja filmu: Dominik Kowalewski
Zdjęcia: Dominik Kowalewski, Sylwester Morawiak.