Asset Publisher Asset Publisher

Obchody 600-lecia Łowynia

Mieszkańcy Łowynia świętowali w tym roku 600-lecie powstania swojej miejscowości.

Z tej okazji w sobotę 20 sierpnia zorganizowano okolicznościowe uroczystości. Jednym z ważnych jej punktów było odsłonięcie tablicy pamięci.
Tablicę opatrzono wymownym napisem: "Pamiętając o przodkach – budujemy przyszłość".

W obchodach 600-lecia Łowynia wzięła udział delegacja Nadleśnictwa Międzychód, która uroczyście złożyła kwiaty pod tablicą pamięci.

600-lecie Łowynia – historia

Według źródeł historycznych, Łowyń został założony w 1407 roku przez biskupa poznańskiego Wojciecha Jastrzębca. Wtedy też biskup nadał sołectwo lenne opatrznemu Stanisławowi Bambenkowi i jego synowi Pawłowi. Według dokumentu z 1632 roku nadanie to obejmowało: „3 łany, zagrodę na ostrowie za jeziorem wraz z rolą, która była położona za dworem sołtysim, między jeziorem a drogą do Pszczewa, oraz 2 zagrody...”. Łowyń był jedną z większych wsi w kluczu pszczewskim. W 1564 roku obejmował 21 łanów, to jest 3 łany sołeckie i 18 łanów kmiecych, w tym 4 opuszczone. Kmiecie łowyńscy płacili w tym samym roku po 22 grosze czynszu, 1 ćwierć owsa, 2 koguty i 30 jaj rocznie. Zapewne odrabiali też pańszczyznę. W 1885 roku 3 km od wsi pobudowano linię kolejową Międzychód – Zbąszyń, która dziś jest nieczynna. Przez lata była to wieś typowo katolicka. W XIX wieku zdominowali ją protestanci. 10 lipca 1927 roku we wsi poświęcono kamień węgielny pod budowę kościoła katolickiego. Do czasu niepodległej Polski Łowyń podlegał bowiem pod parafię w Pszczewie, która leżała wówczas w granicach Niemiec. W latach 90-tych XX wieku w Łowyniu powstała Fabryka Mebli Tapicerowanych „Christianapol”, która stała się jednym z największych pracodawców w regionie. W kolejnych latach Łowyń stawał się coraz bardziej znaczącym ośrodkiem gospodarczym gminy Międzychód.

Żródło: miedzychod.naszemiasto.pl
Zdjęcia: Krzysztof Sobkowski