Asset Publisher Asset Publisher

Sadzimy las

W Lasach Państwowych rozpoczęło się sadzenie drzew.

Hasło „1000 drzew na minutę”  wynika z prostego przeliczenia liczby 500 mln drzew sadzonych rocznie przez Lasy Państwowe na liczbę minut mieszczących się w ciągu całego roku. Obliczono, że gdyby wszystkie sadzonki posadzić w jednym rzędzie, dałoby to odległość z Ziemi na Księżyc i z powrotem. Ilością tą można byłoby obsadzić prawie 75 tysięcy boisk piłkarskich. W Polsce co roku leśnicy sadzą coraz więcej drzew liściastych, dlatego ich udział w drzewostanach od czasów wojny zwiększył się z 13 do 23 %.

Lasy Państwowe produkują co roku sadzonki w ilości około 800 mln szt. z czego około 88% stanowią sadzonki z produkcji polowej (z odkrytym systemem korzeniowym), 5 % sadzonki z produkcji tunelowej (z odkrytym systemem korzeniowym na różnego rodzaju substratach) oraz 7 % z produkcji kontenerowej (z zakrytym systemem korzeniowym).

Należy podkreślić fakt, że szkółki Lasów Państwowych produkują materiał sadzeniowy nie tylko na potrzeby nadleśnictw, ale również na potrzeby prywatnych właścicieli lasów.
Nasze sadzonki są sprzedawane także za granicę.

W Nadleśnictwie Międzychód wiosną nowe nasadzenia obejmą 236 ha. Zdecydowana większość materiału sadzeniowego została wyprodukowana na naszej szkółce leśnej. W tym roku posadzimy ponad milion osiemset tysięcy sztuk sadzonek różnych gatunków drzew leśnych. Najwięcej sosny zwyczajnej w dalszej kolejności brzozy brodawkowatej i dębu szypułkowego. Koszt prac odnowieniowych wyniesie niemal milion złotych. Część powierzchni zostanie odnowiona w sposób naturalny poprzez obsiew nasion z naszych dojrzałych puszczańskich sosen.