Asset Publisher Asset Publisher

Śmieci w lesie

Jak prawidłowo segregować odpady? Czy wiesz, do którego pojemnika wyrzucić opakowanie po jogurcie, a do którego zużyte baterie? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Sprzątać czy edukować? Prewencja czy karanie? Co kieruje osobą, która jest w stanie w środku nocy wywieźć do lasu worki z odpadami, zamiast legalnie oddać je do wyznaczonych punktów w najbliższej okolicy? W jaki sposób chronić lasy przed nieodpowiedzialnym zaśmiecaniem?

Lasy Państwowe i ENERIS współpracują na rzecz czystych lasów. Aktualnie trwa kampania informacyjna dotycząca właściwej segregacji odpadów oraz promująca świadome zakupy, by nie przyczyniać się do zwiększenia ilości śmieci.

Statystyki prowadzone przez Lasy Państwowe są alarmujące. W leśnych ostępach co roku lądują tony odpadów. Tylko w ciągu jednego roku z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m3. Ponadto, jak wynika z danych LP, ponad 80 proc. odpadów znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach czy częściach samochodów.

Wywożenie śmieci do lasów tym bardziej dziwi, gdyż w każdej gminie funkcjonują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Są to miejsca, do których każdy mieszkaniec może bezpłatnie przekazać określone rodzaje odpadów, takie jak materiały poremontowe, budowlane, elektroodpady, opony, wielkie gabaryty typu wersalka, krzesła lub dywany. Tylko niewiedzą lub złą wolą śmiecących można tłumaczyć sytuacje, jakich ostatnio nie brakuje, gdy do lasów wyrzucane są sterty starych opon, części samochodowych, zwały poremontowego gruzu, czy nawet setki kilogramów zepsutej żywności lub odpadów z jej produkcji.

Chęć ograniczenia zjawiska podrzucania odpadów do lasów połączyła teraz Lasy Państwowe i ENERIS, firmą, która nie tylko odbiera odpady od mieszkańców w niemal całej Polsce, ale też edukuje w zakresie ich segregowania.

Ważnym elementem wspierającym osiągnięcie stuprocentowego odzysku odpadów jest edukacja i promowanie odpowiednich postaw wśród mieszkańców naszego kraju. Musimy mieć świadomość, że odpowiedzialność za środowisko wymaga od nas wszystkich zmiany myślenia: odpady to surowce, które powinniśmy jak najefektywniej wykorzystywać, a pojęcia takie jak: recykling, odzysk materiałowy i energetyczny powinny być znane każdemu z nas.

Pamiętajmy, że odpady, które po sobie zostawiamy nie są obojętne dla środowiska. Zwykły papier toaletowy rozkłada się do 4 tygodni, reklamówka 15 lat, plastikowa butelka 500 lat, a mały styropianowy kubek nie rozłoży się wcale.

Źródło: www.lasy.gov.pl

Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie! QUIZ