Asset Publisher Asset Publisher

Wycieczka do kopalni „Wanda”

W piątek gościliśmy uczestników polsko-niemiecko-szwajcarsko-szwedzkiego zjazdu rodzinnego Modelskich.

Jeden z przodków rodziny – Ludwik Modelski był założycielem nieistniejącej już kopalni węgla brunatnego „Wanda”, a Brunon Hubert urodzony w 1860 r. był jednym z pierwszych nadleśniczych po utworzeniu na tym terenie polskiej administracji leśnej w 1920 r.

Przedsiębiorstwo spedycyjne Ludwika Modelskiego było jedną z większych firm w przedwojennym Międzychodzie, przedtem należącą do Braci Kadisch, którzy wyemigrowali z miasteczka w 1920 r. Szkuty Modelskiego i jego kontrahentów ładowano w tutejszym porcie miejscowymi towarami - ziemiopłodami i węglem brunatnym, zaś jego flisacy spławiali stąd pnie drzew za granicę.

Firma posiadała przedstawicielstwa w Poznaniu, Berlinie i Gdyni, gdzie w połowie lat. 30 XX w. Ludwik Modelski przeniósł swą główną siedzibę. Oprócz udanych interesów, Ludwik Modelski prowadził w Międzychodzie także działalność społeczną: organizował w 1920 r. administrację polską, był m.in. członkiem Magistratu i prezesem tutejszego Banku Ludowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewodnikiem wycieczki był zastępca nadleśniczego – Pan Lech Jankowiak.
Prelekcję na temat historii Nadleśnictwa Międzychód, Puszczy Noteckiej i kopalni  węgla brunatnego „Wanda” wygłosił – Pan Marek Nowak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Goście zwiedzili Ośrodek Edukacji Ekologicznej Mokrzec oraz ruiny kopalni węgla brunatnego „Wanda” nad Jeziorem Barlin.