Asset Publisher Asset Publisher

XXIII Rajd Harcerski „Zapałka” w Puszczy Noteckiej

Rajd Harcerski „Zapałka" jest sprawdzeniem wiedzy ogólnej, jak i harcerskiej oraz sprawności fizycznej. To również dobra okazja do poznania Puszczy Noteckiej a celem rajdu jest dobra harcerska zabawa, odnowienie starych i zawiązanie nowych znajomości.

Do Puszczy zjechali harcerze z Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej (13 środowisk harcerskich - 240 uczestników), aby wziąć udział w tym niecodziennym wydarzeniu.
Rajd organizowała 7 DH DRAGON przy pomocy 38 H-ZDM, Nadleśnictwa Międzychód, Muzeum Regionalnego, OSP Międzychód, Zespołu Szkół Nr 1 (Ekonomik) oraz wsparciu finansowym Powiatu Międzychodzkiego i Gminy Międzychód.
Trasa nocna wiodła przez Bielsko w okolice Kolna i polegała na znalezieniu jak największej ilości punktów oraz wykonaniu trzech zadań specjalnych w czasie trzech godzin.
Gra dzienna liczyła dla harcerzy (do 15 roku życia) 24 kilometry i składała się z 9 punktów a dla wędrowników (16-25 lat) 30 kilometrów i składała się z 12 punktów. Podczas gry uczestnicy rajdu m.in. forsowali Wartę, rozbijali namiot 10-osobowy na czas, dwukrotnie pokonywali trasę na mokradłach, przeczesywali pole minowe, strzelali z moździerza, wiatrówki i łuku, odbierali meldunek zaszyfrowany kodem Semafor, smażyli jajecznicę oraz rozpoznawali potrawy spod znaku firmy Międzychód. 

Zwycięzcy rajdu:

- trasa harcerska: 43 Poznańska Drużyna Harcerska "Honker"

- trasa wędrownicza: Reprezentacja Hufca Śmigiel.