Asset Publisher Asset Publisher

Wspólnie sprzątaliśmy tereny wokół naszych jezior

Co roku Lasy Państwowe wydają miliony złotych na zbieranie i wywóz śmieci z lasu.

Dla ograniczenia problemu istotne jest również kształtowanie świadomości społecznej. Sprzymierzeńcem leśników są różne instytucje i organizacje, które angażują się w akcje sprzątania lasu.

W akcję sprzątania terenów przyległych do Jeziora Wierzbińskiego, Wielka Maszyna oraz Płotkowego zaangażowali się wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego w Wierzbnie.
Wydarzenie koordynował leśniczy leśnictwa Muchocin – Arkadiusz Ciesielski.

Leśnicy zachęcają również do akcji społecznych typu #zabierz5zlasu. – Będąc w lesie zabierz 5 (minimum, może być ich oczywiście więcej!) śmieci znalezionych w lesie do domu i wyrzuć je do śmieci domowych, pamiętając o sortowaniu. Pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania – mówią.

Leśnicy apelują – Nauczmy się korzystać z lasów w myśl zasad etyki outdoorowej leave no trace (nie zostawiaj śladów, minimalizuj wpływ na środowisko), jedna z zasad mówi wprost „Zadbaj o odpady i śmieci” – najprościej mówiąc wszystko co przynosimy na leśną wyprawę powinniśmy wynieść z powrotem, starając się używać jak najwięcej wielorazowych opakowań.