Web Content Display Web Content Display

Wakacje z Nadleśnictwem Międzychód

#wakacjezlasami #urlopwkraju

Wakacje to dobry czas aby pobyć trochę wśród natury, pochodzić po lasach, popływać w jeziorze, zebrać poziomki i jagody, rozbić namiot, pojeździć rowerem, jednym słowem oderwać się choć na chwilę od cywilizacji.

   Dla wszystkich, którzy lubią spacerować i podziwiać piękno przyrody, Nadleśnictwo Międzychód poleca leśną ścieżkę dydaktyczną „Bobrowy zakątek” zlokalizowaną na terenie Leśnictwa Mokrzec w pobliżu Kaplina. Znajduje się na niej jedenaście przystanków z tablicami edukacyjnymi o tematyce leśnej. Obejście całej ścieżki o długości  5 km  zajmuje około dwie, trzy godziny.

Dla rowerzystów przygotowane są dwie ścieżki rowerowe – „Śladami Radusza”, „Kopalnia Wanda”.  Pierwsza wiedzie po pozostałościach nieistniejącej, owianej tajemnicą wsi Radusz. Przystanki oznaczone są tabliczkami opisującymi krótko obiekty, które niegdyś stały na miejscu dzisiejszych ruin, fundamentów. Rowerzyści mają do wyboru dwa szlaki: żółty – 14 km oraz niebieski – 23 km. Ścieżka rowerowa „Kopalnia Wanda” o długości 8,5 km jest przedłużeniem i uzupełnieniem ścieżki rowerowej „Śladami Radusza”, upamiętnia powstanie głębinowej kopalni węgla brunatnego w sąsiedztwie Jeziora Barlin.

   Niezapomniane wspomnienia z wakacji gwarantują urokliwie położone miejsca biwakowania. Nadleśnictwo Międzychód ma w swoim posiadaniu 5 takich punktów: nad jeziorami  Winna Góra,  Głęboczkiem, Piaskowym, Solczyk oraz nad Wartą. Są one wyposażone w ławostoły, ujęcie wody pitnej, toalety, a oprócz tego w bezcenne świeże powietrze, ciszę i piękno natury.

   W sobotnie przedpołudnie Nadleśnictwo proponuje zwiedzanie Ośrodka Edukacji Ekologicznej Mokrzec  z wystawą charakterystycznych dla Puszczy Noteckiej gatunków ptaków i ssaków z wilkiem na czele. W Ośrodku znajduje się również ciekawa izba  pamięci wsi Radusz oraz ekspozycja związana z historią pracy leśników. Obok Ośrodka znajduje się wiata, w cieniu której można odpocząć  i delektować się otaczającą przyrodą. Ośrodek Edukacji Ekologicznej jest czynny w ostatnią sobotę czerwca oraz w każdą sobotę w lipcu i sierpniu od godziny 10.00 do 14.00.

   Na terenie Nadleśnictwa Miedzychód znajduje się również wieża widokowa wybudowana na Górze Trębacza 2 km za wsią Zielomyśl  przy drodze do Lubikowa. Z wieży rozciąga się rozległa panorama okolicy – widok na pola, lasy i urozmaiconą polodowcową rzeźbę terenu.

   Przygotowaliśmy 23 miejsca postoju, które zapewniają każdemu chwilę relaksu, spacer po lesie, grzybobranie, zbiór jagód. Miejsca postoju  wyposażone są w małą infrastrukturę turystyczną: drewniane ławostoły, ławostoły zadaszone, kosze, tablice.

 

Dla miłośników harcerskiej przygody w lesie przygotowaliśmy na naszym terenie 5 atrakcyjnych miejsc pod obozowiska harcerskie.

Nadleśnictwo dysponuje również specjalnymi miejscami przeznaczonymi do rozpalania ogniska.

 Nadleśnictwo Międzychód daje wiele atrakcyjnych możliwości spędzenia wolnego czasu. W zależności od wieku, kondycji, upodobań każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby odpocząć i zregenerować siły, bo to co najlepsze jest na wyciągnięcie ręki, więc jeśli jeszcze nie mamy planów, warto wybrać się do Nadleśnictwa Miedzychód.

Regulaminy korzystania z obiektów turystycznych i edukacyjnych znajdują się na stronie Nadleśnictwa Miedzychód.#wakacjezlasami                                #urlopwkraju

FILM