Asset Publisher Asset Publisher

SMACZNA KORA

Zasadniczym pokarmem zwierząt z rodziny jeleniowatych żyjących w naszych lasach (jeleni, danieli ,saren) są rośliny zielne, liście drzew i krzewów.

W zimie żywią się one głównie pędami, korą oraz łykiem drzew i krzewów. W tym okresie mogą powodować duże szkody w uprawach i młodnikach leśnych zgryzając szczytowe pędy młodych drzew oraz spałując. Spałowanie to zdzieranie przez zwierzynę płową, głównie jelenie i daniele kory z młodych drzew leśnych (przede wszystkim sosen, świerków), co prowadzi do kaleczenia drzew i osłabiania ich odporności na infekcje np. grzybowe. Nasilenie szkód przypada na przedwiośnie - okres wzmożonego zapotrzebowania zwierzyny na żer pędowy, wodę i sole mineralne.

By przeciwdziałać znacznym stratom w uprawach i młodnikach, udostępnia się zwierzynie surowiec do spałowania. Polega to na tym, że drzewa ścinane zimą w ramach zabiegów pielęgnacyjnych lub cięć rębnych pozostawia się kilka tygodni w lesie, by jeleniowate mogły ogryzać cienką korę i łyko z górnej partii ściętych drzew.

 

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Winkler