Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty Edukacyjne

Tereny Nadleśnictwa Międzychód to doskonałe miejsce na wypoczynek w ciszy i spokoju, to wymarzony rejon dla osób ceniących wędrówki po leśnych ostępach i aktywnie spędzających czas. Tutejsze lasy chętnie goszczą tych, którzy pragną kontaktu z naturą. Zapewniają to czyste wody jezior Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, wiele ośrodków agroturystycznych, obfitość płodów runa leśnego.

Puszczańskie lasy to słynne na całą Polskę królestwo grzybów. Dla turystów przygotowano miejsca postoju, pola biwakowe, punkt widokowy, szlaki turystyczne: piesze, rowerowe, konne. Obfitość tych atrakcji, a także walory przyrodnicze i historyczne Puszczy Noteckiej stwarzają doskonałe warunki dla wszelkich form rekreacji i edukacji. Oto co przygotowało Nadleśnictwo Międzychód dla miłośników przyrody:


Ośrodek Edukacji Ekologicznej Mokrzec

  

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Mokrzec jest to siedziba starej leśniczówki adaptowanej na cele edukacyjne. Budynek był domostwem nieistniejącej już największej, puszczańskiej wsi Radusz. Zebrane w jednym z pomieszczeń mapy, zdjęcia, dokumenty, przedmioty codziennego użytku chronią tą wieś przed zapomnieniem.

fot:K. Rolbiecka

W Ośrodku znajduje się sala przystosowana do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji leśnej, wyświetlania filmów, prezentacji.  Umożliwia spotkania dzieci i młodzieży z leśnika organizowanie tematycznych pogadanek, konkursów. Pomieszczenie uatrakcyjnia wystawa charakterystycznych gatunków ptaków i ssaków z wilkiem na czele. Interaktywna mapa Puszczy Noteckiej pozwala zdobyć wiele ciekawych informacji na temat leśnych mieszkańców Puszczy, ochrony PPOŻ, sieci Natura 2000, łowiectwa, rezerwatów przyrody.  Oprócz tego w sali można podziwiać trofea myśliwskie, różne zdjęcia oraz inne pamiątki przekazane przez Koła Łowieckie znajdujące się na terenie Nadleśnictwa Międzychód. Jednorazowo Ośrodek jest w stanie przyjąć 40 osób. Wejście do budynku, jak i pomieszczenia są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.  Ośrodek stanowi integralną część ścieżek edukacyjnych zarówno pieszych jak i rowerowych.

 

Leśna Wiata Edukacyjna przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Mokrzec

fot. K. Rolbiecka

Wyposażenie: zadaszenie, stoły, ławki, instalacja elektryczna, przy wiacie miejsce na ognisko, grill

Ścieżki dydaktyczne

 • Leśna ścieżka dydaktyczna „Bobrowy zakątek" – zlokalizowana w pobliżu wsi Kaplin. Jej początek znajduje się przy szkółce leśnej. Ścieżka przebiega przez urokliwe tereny Leśnictwa Mokrzec. Ma ona kształt pętli o długości 5km, na której zlokalizowano 11 przystanków:
  1. Murawa napiaskowa
  2. Jezioro Młyński
  3. Stara Osada
  4. Młyn
  5. Olsy
  6. Orientacja w lesie
  7.  Jakie to drzewo
  8.  Bobry
  9. Święto lasu
  10. Od uprawy do starodrzewia
  11.Szkółka leśna.
  Czas zwiedzania ścieżki wynosi około 2-3 godziny.

fot. H. Perzanowska

  fot. H. Perzanowska

 

 • Leśna ścieżka dydaktyczna w szkółce leśnej Kaplin – położona w okolicach wsi Kaplin.
  Długość ścieżki: 1,5 km.
  Kształt ścieżki: pętla.
  Czas zwiedzania: Od 0,5 do 1,5 godziny.

 

 • Leśna Wiata Edukacyjna w szkółce leśnej w Kaplinie

 fot. J. Otter

Wyposażenie: zadaszenie, stoły, ławki, instalacja elektryczna, przy wiacie miejsce na ognisko, grill

 

Obiekt edukacji leśnej – „Święto Lasu"

Kamień upamiętniający pierwsze Święto Lasu z dnia 29 kwietnia 1933 roku. Usytuowano go w Puszczy Noteckiej, w pobliżu nieistniejącej dziś największej puszczańskiej wsi Radusz. W tym miejscu odbyła się wielka uroczystość, w której uczestniczyli pracownicy nadleśnictwa, przedstawiciele władz, miejscowej społeczności, dzieci, młodzież  oraz  wszyscy, którzy swoim trudem doprowadzili do uporządkowania terenu poklęskowego (gradacja strzygoni choinówki) i powstania Puszczy Noteckiej. Kamień , być może z racji skromnego wyglądu, przetrwał wojenną zawieruchę i jest wyjątkowo twardym dowodem trwałości pracy leśników  i ich dbałości o tradycję oraz promocję walorów las.

Obiekt edukacji leśnej – Kopalnia węgla brunatnego „Wanda"

Ruiny  kopalni węgla brunatnego „Wanda" uruchomionej 3 grudnia 1932 roku. Długość szybu prowadzącego do sztolni wynosiła 20 m. Kopalnia „Wanda"  z dobowym wydobyciem 200 ton funkcjonawała do 1939 roku. Dziś w miejscu  kopalni znajdujemy tylko ruiny budowli i miał węglowy vis a vis kopalni przy jeziorze Barlińskim.