Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Wakacje z Nadleśnictwem Międzychód

#wakacjezlasami #urlopwkraju

Wakacje to dobry czas aby pobyć trochę wśród natury, pochodzić po lasach, popływać w jeziorze, zebrać poziomki i jagody, rozbić namiot, pojeździć rowerem, jednym słowem oderwać się choć na chwilę od cywilizacji.

   Dla wszystkich, którzy lubią spacerować i podziwiać piękno przyrody, Nadleśnictwo Międzychód poleca leśną ścieżkę dydaktyczną „Bobrowy zakątek” zlokalizowaną na terenie Leśnictwa Mokrzec w pobliżu Kaplina. Znajduje się na niej jedenaście przystanków z tablicami edukacyjnymi o tematyce leśnej. Obejście całej ścieżki o długości  5 km  zajmuje około dwie, trzy godziny.

Dla rowerzystów przygotowane są trzy ścieżki rowerowe – „Śladami Radusza”, „Kopalnia Wanda” oraz „Szlak powstań narodowych 1769-1919”. Pierwsza wiedzie po pozostałościach nieistniejącej, owianej tajemnicą wsi Radusz. Przystanki oznaczone są tabliczkami opisującymi krótko obiekty, które niegdyś stały na miejscu dzisiejszych ruin, fundamentów. Rowerzyści mają do wyboru dwa szlaki: żółty – 14 km oraz niebieski – 23 km. Ścieżka rowerowa „Kopalnia Wanda” o długości 8,5 km jest przedłużeniem i uzupełnieniem ścieżki rowerowej „Śladami Radusza”, upamiętnia powstanie głębinowej kopalni węgla brunatnego w sąsiedztwie Jeziora Barlin. Ścieżka rowerowa „Szlak powstań narodowych 1769-1919 ma 75 km długości, przebiega przez miejsca zrywów powstańczych znajdujących się  między innymi na terenach Nadleśnictwa Międzychód.

   Niezapomniane wspomnienia z wakacji gwarantują urokliwie położone miejsca biwakowania. Nadleśnictwo Międzychód ma w swoim posiadaniu 6 takich punktów: nad jeziorami  Winna Góra, Radgoskim, Głęboczkiem, Piaskowym, Solczyk oraz nad Wartą. Są one wyposażone w ławostoły, ujęcie wody pitnej, toalety, a oprócz tego w bezcenne świeże powietrze, ciszę i piękno natury.

   W sobotnie przedpołudnie Nadleśnictwo proponuje zwiedzanie Ośrodka Edukacji Ekologicznej Mokrzec  z wystawą charakterystycznych dla Puszczy Noteckiej gatunków ptaków i ssaków z wilkiem na czele. W Ośrodku znajduje się również ciekawa izba  pamięci wsi Radusz oraz ekspozycja związana z historią pracy leśników. Obok Ośrodka znajduje się wiata, w cieniu której można odpocząć  i delektować się otaczającą przyrodą. Ośrodek Edukacji Ekologicznej jest czynny w ostatnią sobotę czerwca oraz w każdą sobotę w lipcu i sierpniu od godziny 10.00 do 14.00.

   Przy okazji wakacji warto wybrać się do rezerwatu przyrody - Kolno Międzychodzkie , który położony  jest koło Międzychodu. Rezerwat utworzono w 1959 r. w celu zachowania fragmentu naturalnego lasu liściastego malowniczo położonego między dwoma jeziorami: jeziorem Kludno i Jeziorem Koleńskim połączonymi rzeką Kamionką. Rezerwat obejmuje obszar 14,77 ha.

   Na terenie Nadleśnictwa Miedzychód znajduje się również wieża widokowa wybudowana na Górze Trębacza 2 km za wsią Zielomyśl  przy drodze do Lubikowa. Z wieży rozciąga się rozległa panorama okolicy – widok na pola, lasy i urozmaiconą polodowcową rzeźbę terenu.

   Przygotowaliśmy 23 miejsca postoju, które zapewniają każdemu chwilę relaksu, spacer po lesie, grzybobranie, zbiór jagód. Miejsca postoju  wyposażone są w małą infrastrukturę turystyczną: drewniane ławostoły, ławostoły zadaszone, kosze, tablice.

 

Dla miłośników harcerskiej przygody w lesie przygotowaliśmy na naszym terenie 6 atrakcyjnych miejsc pod obozowiska harcerskie.

Nadleśnictwo dysponuje również specjalnymi miejscami przeznaczonymi do rozpalania ogniska.

 Nadleśnictwo Międzychód daje wiele atrakcyjnych możliwości spędzenia wolnego czasu. W zależności od wieku, kondycji, upodobań każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby odpocząć i zregenerować siły, bo to co najlepsze jest na wyciągnięcie ręki, więc jeśli jeszcze nie mamy planów, warto wybrać się do Nadleśnictwa Miedzychód.

Regulaminy korzystania z obiektów turystycznych i edukacyjnych znajdują się na stronie Nadleśnictwa Miedzychód.#wakacjezlasami                                #urlopwkraju

FILM