Asset Publisher Asset Publisher

Leszczyna

Leszczyna pospolita występuje w całym naszym kraju, rośnie w lasach i zaroślach oraz nad brzegami rzek. Najbardziej popularne są jej owoce zwane orzeszkami laskowymi, od których wzięła się także zwyczajowa nazwa krzewu: orzech laskowy czy orzeszyna.

Orzechy laskowe cechują się bogactwem cennych substancji odżywczych, niezbędnych dla zachowania zdrowia. Na tle innych orzechów, owoce leszczyny wyróżniają się przede wszystkim wysoką zawartością witaminy E. Są one cenione między innymi za:
- zapobieganie nadciśnieniu, miażdżycy i zakrzepom,
- wzmocnienie układu nerwowego.

Od lutego do kwietnia leszczyna kwitnie, wytwarzając dwa rodzaje kwiatów: żeńskie w postaci delikatnych pączków oraz męskie – zebrane w zwisające kotki. Te ostatnie stają się coraz bardziej popularne w kuchni, z powodu wielu właściwości leczniczych, łatwego zbioru i przechowywania.
Mają działanie odtruwające, przeciwzapalne, lekko ściągające.
Zawierają znaczne ilości pyłku kwiatowego, garbniki, kwasy i śladowe ilości żywicy. Zebrane kwiaty należy suszyć na tackach, a wysypujący się żółty pyłek zebrać i stosować jako dodatek, na przykład do herbaty.
Uwaga! Osoby mające skłonność do alergii powinny zbierać jedynie pąki leszczyny, które nie powinny wywołać objawów uczulenia.
Źródło: „Dobre z lasu czyli natura od kuchni”