Asset Publisher
Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Za nami uroczystości 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które odbyły się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Międzychodzie. Okolicznościową wiązankę złożyła delegacja leśników z Nadleśnictwa Międzychód.
27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie. W dniu poprzedzającym jego wybuch, do Poznania przybył wracający z Londynu Ignacy Jan Paderewski. W związku z tą wizytą zorganizowane zostało w hotelu „Bazar” przyjęcie. Tego wieczoru Paderewski wygłosił przemówienie. To jego wystąpienie stało się sygnałem do podjęcia walki o wolność.
Wśród leśników biorących udział w Powstaniu Wielkopolskim należy wymienić: Władysława Wiewiórowskiego, Franciszka Musiała, Stanisława Borczyńskiego, Jana Czajkę, Romana Nitschego i Władysława Wolniewicza.
Władysław Wiewiórowski, w 1907 roku ukończył Akademię Leśną w Eberswalde, uzyskując dyplom leśnika i rozpoczął pracę w prywatnych lasach hrabiego Józefa Kościelskiego w Miłosławiu. Pracował jako nadleśniczy 10 lat. Na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu rozbroił cały niemiecki batalion, przejmując magazyny uzbrojenia, amunicji, umundurowania eliminując bez walki niemiecką jednostkę. Rozbrojonych jeńców niemieckich odesłał pociągiem do Rzeszy. Mianowany został przez Powiatową Radę Ludową we Wrześni dowódcą wrzesińskiego batalionu powstańczego. Pod Gnieznem, por. Wiewiórowski wraz ze swym wrzesińskim batalionem powstańczym wziął do niewoli około 400 żołnierzy niemieckich, zdobywając jednocześnie kilkaset karabinów, duże ilości amunicji, tabory i konie. Na początku stycznia 1919 r. oddział wrzesiński brały udział w walkach ulicznych o Inowrocław. Po dwudniowych zaciętych walkach Niemcy skapitulowali.
Źródło - https://waszemedia.pl/lesnicy-w-walce-o-niepodleglosc/,Literatura:
Leśnicy, robotnicy leśni i drzewiarze w Powstaniu Wielkopolskim – Tomasz Szeszycki, zdjęcia – FB Wieści Międzychodzkie, Gmina Międzychód, Powiat Międzychód.