Asset Publisher Asset Publisher

Uroczystości rocznicowe w Międzychodzie

83. rocznica wysiedleń mieszkańców powiatu międzychodzkiego w czasie II wojny światowej.

Uroczystości w Międzychodzie rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. NSM w intencji wysiedlonych i ich rodzin. Po mszy dalsza część uroczystości miała miejsce przy skwerze, gdzie znajduje się kamień upamiętniający międzychodzkie wysiedlenia.

W uroczystościach wzięła udział między innymi delegacja leśników z Nadleśnictwa Międzychód

Niemcy wyrzucali z domów mieszkańców powiatu międzychodzkiego przez cały czas działań II wojny światowej. Główna fala wysiedleń miała jednak miejsce 12 grudnia 1939 roku. Wówczas w wagonach osobowych i towarowych wywieziono, według szacunków, około 1,5 tys. osób. W czasie II wojny światowej z domów w powiecie wyrzucono ok. 4,5 tys. osób.

Wysiedlenia mieszkańców Międzychodu rozpoczęły się 13 listopada 1939 roku. Tego dnia z domów wyrzucono około 100 osób i umieszczono ich w obozie przejściowym utworzonym w budynku Liceum Ogólnokształcącego w Międzychodzie, gdzie wysiedleńcy przebywali miesiąc, do 12 grudnia. Wówczas na terenie całego powiatu międzychodzkiego doszło do głównej fali wysiedleń. Tego dnia po godzinie 17 z Międzychodu wyjechał pierwszy pociąg osobowo – towarowy, w którym upchnięto około 1,5 tys. osób: mieszkańców Międzychodu, Sierakowa, Kwilcza, Kamionny i innych miejscowości powiatu. Transport trafił do Niepokalanowa, a później ludzi rozlokowano w wielu różnych miastach Generalnej Guberni.
 

Źródło FB miedzychod.naszemiasto.pl – K. Sobkowski.