Wydawca treści Wydawca treści

Drewno jest z lasu

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

 

 

Leśnicy w Nadleśnictwie Międzychód pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, w oparciu o 10-letnie plany urządzania lasu, zatwierdzane przez Ministra Środowiska. Puszcza Notecka wkracza w okres intensywnego użytkowania zasobów drzewnych. Zakłócona struktura klas wieku (50% drzewostanów dojrzałych do wyrębu) spowodowana gradacją strzygoni choinówki w latach 1922-1924 a w konsekwencji wycięcie i odnowienie 75% powierzchni, zmusza nas do intensywnych cięć celem niedopuszczenia do deprecjacji surowca. Wycinka drzew prowadzona przez nadleśnictwo jest jednym z elementów zrównoważonej gospodarki leśnej a pozyskane w ten sposób drewno posiada specjalne certyfikaty.
Drewno to naturalny w pełni odnawialny surowiec, od tysięcy lat używany przez ludzi. Kształtowało rozwój naszej cywilizacji. Jest niezbędne w wielu dziedzinach naszego życia. W budownictwie, transporcie, do wytwarzania przedmiotów użytku codziennego, a przede wszystkim jako źródło energii. Obecnie ma około 30 tysięcy zastosowań. m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn  rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt,  papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów  muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek  czy materiałów biurowych.
Drewno pozyskane na terenach leśnych nadleśnictwa trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakładów stolarskich. Nadleśnictwo Międzychód w coraz większym stopniu mechanizuje prace leśne. W lesie pracują nowoczesne harwestery i forwardery spełniające określone normy techniczne, dzięki czemu ich praca nie wpływa negatywnie na glebę, pozostawioną szatę roślinną i atmosferę.

W  lasach Nadleśnictwa Międzychód króluje sosna zwyczajna. Drewno sosny jest miękkie, ma żółtawą barwę, o dekoracyjnym rysunku wyraźnych rocznych słojów. Chętnie jest wykorzystywana do produkcji mebli oraz w budownictwie, gdyż charakteryzuje się dobrymi parametrami technicznymi, dużą sprężystością, wytrzymałością mechaniczną i łatwością obróbki. Jest powszechnie wykorzystywane na konstrukcje domów, stolarkę okienną i drzwiową, podłogi, meble, do produkcji papieru, sklejki i wełny drzewnej.

Na zrębach pozostawiamy fragmenty wycinanego drzewostanu – kępy ekologiczne, czyli tzw. biogrupy. Są pozostawione do naturalnego rozkładu bez dalszej ingerencji człowieka. Ich zadaniem jest wzbogacenie różnorodności biologicznej, jej ochrona oraz zachowanie procesów ekologicznych. Ponadto pozostawiamy część drzew dojrzałych jako nasienniki, czyli drzewa , z których wysieją się nasiona, a z nich wyrosną młode drzewka jako odnowienie naturalne.

Po wycięciu dojrzałego drzewostanu, nie później niż w ciągu pięciu lat leśnicy wprowadzają młode pokolenie drzew, które uzyskuje się w drodze samosiewu wykorzystując naturalną  zdolność drzewostanu do odnowienia lub sadząc sadzonki wyprodukowane w szkółce leśnej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu: