Wydawca treści Wydawca treści

Majówka na wieży widokowej

Zapraszamy na majowy weekend do odwiedzenia okolic Nadleśnictwa Międzychód.

Proponujemy udać się na wieżę  widokową, która  została wybudowana na Górze Trębacza, 2 km za wsią Zielomyśl, przy drodze do Lubikowa.

Z centrum Zielomyśla kierują nas znaki na drewnianych tablicach w kierunku na Lubikowo. Zaraz za Zielomyślem trzeba skręcić na drogę gruntową, minąć pozostałości stacji PKP, przejechać tory i dalej przez pola jechać około 2 km. Droga, choć gruntowa, jest dobra, można dojechać każdym samochodem osobowym. W lesie niedaleko wieży jest niewielki placyk, służący jako parking. Stamtąd pod górkę jest już bliziutko. Pod wieżą są stoły i ławy, stojaki na rowery, ostatnie odcinki drogi pod górę zabezpieczono poręczami.

Góra Trębacza, na której zbudowano wieżę ma zaledwie 97,30 m n.p.m., ale wieża znakomicie góruje nad terenem i drzewami. Ma pięć kondygnacji i szybko wychodzi się powyżej czubków drzew. Rozciąga się z niej rozległa panorama okolicy - widok na lasy, pola i urozmaiconą polodowcową rzeźbę terenu.

Nazwa góry nawiązuje do legendy z czasów wojen szwedzkich. Wędrowały tędy i walczyły tu wojska szwedzkie. Trębacz szwedzkich wojsk zwoływał dźwiękiem trąbki wojska rozproszone po bitwie właśnie ze szczytu tego wzniesienia. Pewnego razu podczas gry zginął od kuli i nie dokończył granej melodii.

Opis okolicy

Ciekawa okolica jest doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

W pobliżu znajdują się m.in.:

- Pszczewski Park Krajobrazowy,

- Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Pszczewie,

- malownicze jeziora: Szarcz, Pszczewskie i Lubikowskie.

(źródło: polskaniezwykla.pl)

Zdjęcie przedstawia krajobraz z wieżą widokową w Zielomyślu.