Wydawca treści Wydawca treści

Smakowite kule

Pierwsze długo trwające ujemne temperatury za nami. Czasowo zalegające pokrywy śnieżne mogą w niektórych miejscach utrudnić zwierzynie zdobywanie pożywienia.

Jak co roku leśnicy, myśliwi oraz sympatycy przyrody przystępują do wykładania pokarmów wzbogacających dietę leśnych gatunków zwierząt. Wszystkie leśnictwa wchodzące w skład Nadleśnictwa Międzychód zostały zaopatrzone w pokarm dla ptaków, a służba terenowa zapewnia stały monitoring miejsc w których gromadzą się ptaki takich jak np. okoliczne strumienie, bagna czy jeziora i sukcesywnie uzupełnia dostarczone nasiona.

Pamiętajmy, że decydując się na dokarmianie musimy być świadomi, iż dzikie zwierzęta przez całe swoje życie same zdobywają pożywienie, a przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu prowadzić może do utraty instynktu oraz naturalnego lęku przez ludźmi. Dlatego dodatkowe prowiantowanie jest najważniejsze podczas trudnych warunków pogodowych, które mogą zagrażać ich życiu i powinno stanowić wzbogacenie naturalnie występującej bazy żerowej.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Olszewski