Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty Edukacyjne

Tereny Nadleśnictwa Międzychód to doskonałe miejsce na wypoczynek w ciszy i spokoju, to wymarzony rejon dla osób ceniących wędrówki po leśnych ostępach i aktywnie spędzających czas. Tutejsze lasy chętnie goszczą tych, którzy pragną kontaktu z naturą. Zapewniają to czyste wody jezior Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego, wiele ośrodków agroturystycznych, obfitość płodów runa leśnego.

Puszczańskie lasy to słynne na całą Polskę królestwo grzybów. Dla turystów przygotowano miejsca postoju, pola biwakowe, punkt widokowy, szlaki turystyczne: piesze, rowerowe, konne. Obfitość tych atrakcji, a także walory przyrodnicze i historyczne Puszczy Noteckiej stwarzają doskonałe warunki dla wszelkich form rekreacji i edukacji. Oto co przygotowało Nadleśnictwo Międzychód dla miłośników przyrody:


Ośrodek Edukacji Ekologicznej Mokrzec

  

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Mokrzec jest to siedziba starej leśniczówki adaptowanej na cele edukacyjne. Budynek był domostwem nieistniejącej już największej, puszczańskiej wsi Radusz. Zebrane w jednym z pomieszczeń mapy, zdjęcia, dokumenty, przedmioty codziennego użytku chronią tą wieś przed zapomnieniem.

fot:K. Rolbiecka

W Ośrodku znajduje się sala przystosowana do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji leśnej, wyświetlania filmów, prezentacji.  Umożliwia spotkania dzieci i młodzieży z leśnika organizowanie tematycznych pogadanek, konkursów. Pomieszczenie uatrakcyjnia wystawa charakterystycznych gatunków ptaków i ssaków z wilkiem na czele. Interaktywna mapa Puszczy Noteckiej pozwala zdobyć wiele ciekawych informacji na temat leśnych mieszkańców Puszczy, ochrony PPOŻ, sieci Natura 2000, łowiectwa, rezerwatów przyrody.  Oprócz tego w sali można podziwiać trofea myśliwskie, różne zdjęcia oraz inne pamiątki przekazane przez Koła Łowieckie znajdujące się na terenie Nadleśnictwa Międzychód. Jednorazowo Ośrodek jest w stanie przyjąć 40 osób. Wejście do budynku, jak i pomieszczenia są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.  Ośrodek stanowi integralną część ścieżek edukacyjnych zarówno pieszych jak i rowerowych.

 

Leśna Wiata Edukacyjna przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Mokrzec

fot. K. Rolbiecka

Wyposażenie: zadaszenie, stoły, ławki, instalacja elektryczna, przy wiacie miejsce na ognisko, grill

Ścieżki dydaktyczne

  • Leśna ścieżka dydaktyczna „Bobrowy zakątek" – zlokalizowana w pobliżu wsi Kaplin. Jej początek znajduje się przy szkółce leśnej. Ścieżka przebiega przez urokliwe tereny Leśnictwa Mokrzec. Ma ona kształt pętli o długości 5km, na której zlokalizowano 11 przystanków:
    1. Murawa napiaskowa
    2. Jezioro Młyński
    3. Stara Osada
    4. Młyn
    5. Olsy
    6. Orientacja w lesie
    7.  Jakie to drzewo
    8.  Bobry
    9. Święto lasu
    10. Od uprawy do starodrzewia
    11.Szkółka leśna.
    Czas zwiedzania ścieżki wynosi około 2-3 godziny.

fot. H. Perzanowska

  fot. H. Perzanowska

 

  • Leśna ścieżka dydaktyczna w szkółce leśnej Kaplin – położona w okolicach wsi Kaplin. Wyposażona jest w tablice i eksponaty: urządzenia łowieckie, pułapki feromonowe, żery bobra, budki lęgowe dla ptaków, schrony dla nietoperzy, karmniki dla ptaków. Znajduje się tu 10 przystanków:
    1. Leśne przedszkole
    2. Leśny budzik
    3. Chrust
    4. Mikoryzy
    5. Wędrówki drzew
    6. Zwierzęta naszych lasów
    7. Główne nisze pokarmowe
    8. Użytkowanie lasu
    9. Gospodarka zbędnymi materiałami
    10. Produkcja szkółkarska.
    Długość ścieżki: 1,5 km.
    Kształt ścieżki: pętla.
    Czas zwiedzania: Od 0,5 do 1,5 godziny.

  • Leśna Wiata Edukacyjna w szkółce leśnej w Kaplinie

 fot. J. Otter

Wyposażenie: zadaszenie, stoły, ławki, instalacja elektryczna, przy wiacie miejsce na ognisko, grill

Obiekt edukacji leśnej – Rezerwat przyrody „Kolno Międzychodzkie"

Rezerwat przyrody Kolno Międzychodzkie jest położony koło Międzychodu. Rezerwat utworzono w 1959 r. w celu zachowania fragmentu naturalnego lasu liściastego malowniczo położonego między dwoma jeziorami: jeziorem Kludno i Jeziorem Koleńskim połączonymi rzeką Kamionką. Rezerwat obejmuje obszar 14,77 ha.

Obiekt edukacji leśnej – „Święto Lasu"

Kamień upamiętniający pierwsze Święto Lasu z dnia 29 kwietnia 1933 roku. Usytuowano go w Puszczy Noteckiej, w pobliżu nieistniejącej dziś największej puszczańskiej wsi Radusz. W tym miejscu odbyła się wielka uroczystość, w której uczestniczyli pracownicy nadleśnictwa, przedstawiciele władz, miejscowej społeczności, dzieci, młodzież  oraz  wszyscy, którzy swoim trudem doprowadzili do uporządkowania terenu poklęskowego (gradacja strzygoni choinówki) i powstania Puszczy Noteckiej. Kamień , być może z racji skromnego wyglądu, przetrwał wojenną zawieruchę i jest wyjątkowo twardym dowodem trwałości pracy leśników  i ich dbałości o tradycję oraz promocję walorów las.

Obiekt edukacji leśnej – Kopalnia węgla brunatnego „Wanda"

Ruiny  kopalni węgla brunatnego „Wanda" uruchomionej 3 grudnia 1932 roku. Długość szybu prowadzącego do sztolni wynosiła 20 m. Kopalnia „Wanda"  z dobowym wydobyciem 200 ton funkcjonawała do 1939 roku. Dziś w miejscu  kopalni znajdujemy tylko ruiny budowli i miał węglowy vis a vis kopalni przy jeziorze Barlińskim.